TeamGym

je moderní gymnastickou disciplínou, využívající prvků sportovní gymnastiky a akrobacie. Soutěž zahrnuje skoky na malé trampolíně, akrobatické řady na pružné odrazové podlaze a skupinovou pohybovou skladbu.

V naší sokolské jednotě se již několik let věnujeme soutěžím TeamGym Junior v kategoriích TMG 0 (5 - 7let), TMG 1 (8 - 11let) a TMG 2 (12 - 16let). V týmu jsou jak děvčata, tak chlapci.

Tréninky jsou každé pondělí a čtvrtek od 16.00 - 18.00 v Sokolovně. Občas před závody trénujeme i o víkendech
a státních svátcích. 

Zúčastňujeme se mnoha soutěží a závodů. Také se na ně musíme pilně připravit.
Účast každého jednotlivce v TeamGymu je obzvlášť důležitá, protože bez dostatečného počtu členů nemůže družstvo závodit. Nechceme, aby dětem chyběly tréninky a přicházely o zážitky s kamarády. 

Bližší informace získáte u E. Hurychové. +420 702 122 472

O soutěžích TeamGym

TeamGym je moderní gymnastickou disciplínou, využívající prvků sportovní gymnastiky a akrobacie. Kořeny TeamGymu sahají do skandinávských zemí první poloviny 20. stol. Zde se později utvořily i první soutěže TeamGymu. Odtud výraz "severský trojboj". První Mistrovství Evropy ještě pod názvem EuroTeam se uskutečnilo v roce 1996 ve Finské Jyväskyle. V roce 2003 došlo k přejmenování sportu z EuroTeam na TeamGym. Od roku 2010 se pořádá oficiální Mistrovství Evropy. TeamGym zatím nemá Mistrovství světa a není v programu OH. 

Soutěží se v kategoriích družstva mužů, žen a družstva smíšená (MIX). Tým tvoří 8 - 12 závodníků. Jednotlivá soutěž se skládá ze 3 disciplín. Nejprve z pohybové skladby, dále z akrobacie a nakonec ze skoků z malé trampolíny. Družstvo s nejvyšším součtem bodů ze všech disciplín se stává vítězem.

Pohybová skladba obsahuje gymnastické (např. skoky, piruety, obraty), rovnovážné a silové prvky (např. stoje na rukou, přednosy) a akrobatické prvky (např. kotouly, přemety, salta). Kompozice trvá 2:15 - 2:45 minuty za doprovodu hudby. Pohybové skladby se účastní všichni členové týmu. 

Při akrobacii závodníci cvičí hned po sobě. Cílem je předvést tři různé série dynamických akrobatických řad, které obsahují minimálně 3 různé prvky. V každé řady cvičí vždy 6 nejlepších závodníků týmu. 

Trampolína se v principu shoduje s akrobacií. 6 závodníků týmu ve třech různých sériích předvede skoky na malé trampolínce. Minimálně jedna série musí být provedena přes přeskokový stůl a jedna bez něj. 

TeamGym Junior Pro mladší závodníky a starší závodníky s nižší výkonností byla Českou gymnastikou federací vytvořena pravidla TeamGym Junior, která jsou jednodušší obdobou pravidel TeamGym.